Nowa nawierzchnia na drodze powiatowej relacji Świdniki – Żuków – Żuków Łagodziński – Rozdoły

Aktualnosci, Środa, 3 kwietnia 2024

Dziś (03.04) partnerskie samorządy - Powiat Zamojski, Gmina Miączyn, Gmina Sitno - uroczyście otworzyły przebudowaną przy udziale środków pochodzących z programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg drogę powiatową nr 3240L relacji Świdniki – Żuków – Żuków Łagodziński – Rozdoły na terenie Gmin: Miączyn i Sitno.

Poprzedni, niekorzystny stan nawierzchni drogi był przeszkodą w rozwoju obszaru wiejskiego i jego społeczności. Współpraca samorządów zaowocowała wykonaniem nowej nawierzchni na długości ok.7,4 km drogi, co pozytywnie wpłynie na dostępność czasową i przestrzenną obszaru. Bezpieczeństwo i komfort użytkowników drogi poprawi również przebudowany chodnik, zjazdy, wykonane perony autobusowe, zastosowanie czytelnego oznakowania poziomego i pionowego. Utworzone w wyniku realizacji inwestycji dogodne połączenie z DW 843 i DK 74 poprawi układ komunikacyjny w tej części powiatu. W dłuższej perspektywie czasowej inwestycja stwarza szansę dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Przedsięwzięcie zrealizowano w latach 2023-2024.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła blisko: 11,7 mln zł, z czego uzyskane środki stanowią 50%, czyli ponad 5,8 mln zł. W procesie inwestycyjnym czynnie uczestniczyły Gminy, po terenie których przebiega przedmiotowa droga. Współfinansowały jego realizację w łącznych kwotach: gm. Miączyn – blisko 2,5 mln zł oraz gm. Sitno – ponad 424 tys. zł.

Oddane dziś do użytkowania 7,4 km nowej nawierzchni drogi są kolejnym etapem modernizacji ciągu drogowego biegnącego od Czołek (Gm. Sitno) do Świdnik (Gm. Miączyn). Początkowy etap dł. 10,8 km przebudowano w latach 2019-2020 z dofinansowaniem Funduszu Dróg Samorządowych oraz wsparciem Gminy Sitno.

Wykonawcą obydwu etapów było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Zamościu.